Jak zbudowane są wykresy liniowe, słupkowe, świecowe
Wykresy cenowe to nic innego jak wizualizacja wartości (w przypadku gry na Forex: wartości par walutowych) w kolejnych jednostkach czasu. Na osi X podane są kolejne daty, na osi Y kolejne wartości. Analizując wykres, można w prosty i szybki sposób określić jak kursy waluty kształtowały się w kolejnych jednostkach czasu.
W zależności od metodologi tworzenia wykresu, prezentowane są na nim różne informacje.
Do najbardziej podstawowych typu wykresów należą wykresy: liniowy, słupkowy i świecowy. Praktycznie każdy broker oferuje możliwość wizualizacji w każdym z tych trzech typów. Jeśli nie ma takiej możliwości, mocno sugeruję zmianę brokera.
Najpopularniejszym i zarazem najprostszym wykresem jest wykres liniowy. Odczytać można z niego tylko dwa rodzaje danych: wartość i datę. Bardzo dużą zaletą jest czytelność i przejrzystość. Dzięki minimalistycznemu podejściu, bardzo szybko można odczytać dane z ostatniego tygodnia a po zmniejszeniu skali: ten sam kurs w ciągu ostatnich kilku kolejnych lat.
Wykresy liniowe najczęściej wykorzystuje się podczas szybkiej gry: kiedy gramy na bardzo małych lotach (lub mikro lotach). W takim wypadku nie są potrzebne dokładne analizy a jedynie pogląd na temat kształtu sytuacji.
Wykresy słupkowe i świecowe są już bardziej zaawansowane. Poza wartością waluty, odczytamy z nich również informacje takie jak: HIGH, LOW, OPEN i CLOSE. Jednak i między nimi znajdziemy subtelne różnice.
Wykres słupkowy to prezentacja (a jakże!) pionowych słupków w kolejnych jednostkach czasu. W zależności od obranego interwału czasowego wykresu, kolejne słupki generowane są z wartości mających miejsce w tym interwale. To właśnie tego typu wykresy prezentujemy na naszej stronie.
Aby dokładniej wyjaśnić metodologię tworzenia wykresu słupkowego, posłużę się przykładem generowania pojedynczego słupka.
Założenia:
Wygenerowany słupek to pionowa linia (wybaczcie jakość grafiki) z poziomymi liniami po prawej i lewej stronie. Lewa linia znajduje się na wysokości kursu otwarcia, prawa: na wysokości kursu zamknięcia.
Górna część słupka symbolizuje kurs maksymalny (HIGH), dolna część zaś to wartość kursu minimalnego (LOW) tego dnia.
Kolejne słupki obrazują sytuację z kolejnych dni: generowane są w identyczny sposób.
Ostatnim omawianym typem wykresów jest wykres świecowy. Sposób jego interpretacji i budowy jest bardzo podobny do słupkowego: z jedną zasadniczą różnicą. Zamiast słupków, na wykresie widnieją świece: cechuje je podobna do słupków budowa z tym że są one szersze niż pojedynczy słupek i w zależności od tego czy w ciągu generowania wykresu wartość początkowa była wyższa czy niższa od wartości końcowej: są puste lub pełne.
Pełna świeca (inaczej: biała) oznacza że sumarycznie w danym okresie czasu wartość waluty wzrosła, świeca pełna (często nazywana czarną) zaś: wartość waluty spadła. Szczególnym przypadkiem jet moment kiedy wartość OPEN i CLOSE były identyczne. Wtedy zostanie wygenerowana świeca Doji.

Aktualne kursy walut

Z bazy wiedzy...
Czy wiesz że powyżej prezentowany wykres określany jest mianem wykresu słupkowego? Aby dowiedzieć się jak go analizować kliknij tutaj